Answer :
Answer: 10,500 gm
Step-by-step explanation:
Given
Pasta requires 3.5 kg of tomatoes
we know, [tex]1\ kg=1000\ mL[/tex]
If the amount is triples, the quantity of tomatoes is [tex]3\times 3.5=10.5\ kg[/tex]
[tex]\Rightarrow 10.5\ kg\equiv 10.5\times 1000=10,500\ gm[/tex]
Thus, he uses 10,500 gm of tomatoes