Answer :
Answer:
$15 per pair
Step-by-step explanation:
We know that the total amount of money she spent on the shoes (without discount) is 3x. Since she used a $10 off coupon, the money she spent is 3x - 10, since $10 off means - 10. And this amount equals $35:
[tex]3x - 10 = 35\\3x = 45\\x = 45/3 \\x = 15[/tex]
Please mark Brainliest
⚡✨
I don’t know if you have to show your work but it’s 15$ per pair