Answer :
According to Coulomb's law, the force between the given charges is 0.225N which is explained below.
Coulomb's Law:
Force on two identical charges q separate by a distance of r is given by:
F = kq²/r²
where k is Coulomb's constant
q is the charge
r is the separation between the charges
Given that q = 1×10⁻⁵C,
and r = 2m
So, the force between the given charges will be:
F = (9×10⁹)(1×10⁻⁵)²/2²
F = 0.225N is the required force.
Learn more about Coulomb's law:
https://brainly.com/question/506926?referrer=searchResults