👤

Answer :

Answer:

11g/cm^3

Explanation:

The density of a substance can be found By

density= Mass/volume

From the question

mass = 22 g

volume = 2 cm³

22/2=11

We have the final answer as

11 g/cm³

Answer:

11g/cm^3

Explanation:

It is because the constant formula density is

Density=Mass/ Volume.

Therefore we have

Density=22g/2cm^3

Which is = 11g/cm^3