👤

Answer :

Answer: $329.05

Step-by-step explanation:

Since she pays $245.82 monthly and she is paying for 6 months, the amount paid will be:

= $245.82 × 6

= $1474.92

Since she buys the full golf club set for $1,145.87, then her finance charge will be:

= $1474.92 - $1,145.87

= $329.05

The finance charge is $329.05

Go Teaching: Other Questions