👤

Answer :

Answer:

75 %

Step-by-step explanation:

To solve for the above question,

The percentage of pupils that submitted their project on time

= Number of pupils that submitted their project on time/Number of pupils × 100

Number of pupils that submitted their project on time = 30 pupils

Number of pupils = 40 pupils

= 30/40 × 100

= 75 %

The percent of the pupils that submitted their project on time is 75%