👤

Answer :

Answer: 6 for $4.99

Step-by-step explanation: You would be better off buying 6 for $4.99 because the unit rate of each bottle is cheaper. You can find the unit rate by dividing 4.99 by 6 which equals .83

If you were to buy 6 for .89 you would end up spending $5.34.

Hope this helps :)

Answer:

6 for 4.99

Step-by-step explanation:

.89 x 6= 5.34

Go Teaching: Other Questions