👤

Answer :

Answer:

$75000

Step-by-step explanation:

Given data

Let her yearly earnings be x

so

40% of x= $30000

40/100*x=30000

0.4x=30000

x=30000/0.4

=$75000

Hence the total amount made per years is

$75000