Answer :
Answer:
t = 9.52 s
Explanation:
This is an oscillatory motion exercise, in which the angular velocity is
w = [tex]\sqrt{ \frac{k}{m} }[/tex]
Let's use hooke's law to find the spring constant, let's write the equilibrium equation
F_e - W = 0
F_e = W
k x = m g
k = [tex]\frac{m g}{x}[/tex]
k = 0.545 9.8 /0.0356
k = 150 N / m
now the angular velocity is related to the period
W = 2Ï€ / T
we substitute
4π² T² = k /m
T = 4pi² [tex]\sqrt{ \frac{m}{k} }[/tex]
we substitute
T = 4 pi² [tex]\sqrt{ \frac{0.545}{150} }[/tex]
T = 2.38 s
therefore for the spring to oscillate 4 complete periods the time is
t = 4 T
t = 4 2.38
t = 9.52 s