Answer :
Answer: The theoretical yield of aspirin is 4.14 g
Explanation:
To calculate the moles :
[tex]\text{Moles of solute}=\frac{\text{given mass}}{\text{Molar Mass}}[/tex] [tex]\text{Moles of salicylic acid}=\frac{3.20g}{138.12g/mol}=0.023moles[/tex]
mass of acetic anhydride = [tex]density\times volume =1.082g/ml\times 3.71ml=4.01g[/tex]
[tex]\text{Moles of acetic anhydride}=\frac{4.01g}{102.04g/mol}=0.039moles[/tex]
[tex]C_9H_6O_3+C_4H_6O_3\rightarrow C_9H_8O_4+C_2H_3O_2[/tex]
According to stoichiometry :
1 mole of salycylic acid require 1 mole of acetic anhydride
Thus 0.023 moles of salycylic acid require=[tex]\frac{1}{1}\times 0.023=0.023moles[/tex] of acetic anhydride
Thus salycylic acid is the limiting reagent as it limits the formation of product and acetic anhydride is the excess reagent.
As 1 mole of salycylic give = 1 mole of aspirin
Thus 0.023 moles of salycylic acid give =[tex]\frac{1}{1}\times 0.023=0.023moles[/tex] of aspirin
Mass of aspirin = [tex]moles\times {\text {Molar mass}}=0.023moles\times 180.15g/mol=4.14g[/tex]
Thus theoretical yield of aspirin is 4.14 g