👤

Answer :

Answer: 3 seconds

Explanation:

The equation for Power is  P=W/tΔ

P= Power(W)

W= Work(J)

t= change in time

So for this equation we have 300=900/t where we need to solve for t which we can do by using algebra

300=900/t

t=900/300

t=3

so t= 3 seconds (s)