Answer :
Answer:
[tex]16\ \text{ppm}[/tex]
Explanation:
Mass of one tablet = 20 mg
Mass of two tablets = [tex]2\times 20=40\ \text{mg}[/tex]
Percent that is soluble in water = 40%
Mass of tablet that is soluble in water = [tex]0.4\times 40=16\ \text{mg}[/tex]
So, mass of solute is [tex]16\ \text{mg}[/tex]
Density of water = 1 kg/L
Volume of water = 1 L
So, mass of 1 L of water is [tex]1\times 1=1\ \text{kg}=1000\ \text{g}[/tex]
PPM is given by
[tex]\dfrac{\text{Mass of solute}}{\text{Mass of solvent}}\times 10^6=\dfrac{16\times 10^{-3}}{1000}\times 10^6\\ =16\ \text{ppm}[/tex]
Hence, the concentration of iodine in the treated water [tex]16\ \text{ppm}[/tex].