👤

Answer :

Answer:

154m/s

Explanation:

Average speed= distance(m)/time(sec)

Distance=572,000metres

Time=62×60=3720seconds

As=572000/3720=153.76aproximately154m/s

Answer:154m/s

Explanation:took the test and got it right