👤

Answer :

Answer: 565.3 cubic cm

Step-by-step explanation:

V= 1/3Bh

V= 1/3π r^2h

= 1/3 π (6 cm) ^2 (15 cm)

= 1/3 π (36 cm squared) (15 cm)

= 180π cubic cm

about 565.2 cubic cm

π is about 3.14

Go Teaching: Other Questions