Answer :
105 K
PV = nRT —> Solve for T —> T = PV/nR
P = 4.30 atm
V = 12.0 L
n = 6.00 moles
R = 0.08206 L atm / mol K
T = (4.30)(12.0) / (6.00)(0.08206) = 105 K
PV = nRT —> Solve for T —> T = PV/nR
P = 4.30 atm
V = 12.0 L
n = 6.00 moles
R = 0.08206 L atm / mol K
T = (4.30)(12.0) / (6.00)(0.08206) = 105 K