Answer :
Answer:
3.75 L
Explanation:
We can solve this problem by using Charles' law, which states:
- V₁T₂=V₂T₁
Where subscript 1 stands for initial volume and temperature and subscript 2 for final volume and temperature, meaning that in this case:
- V₁ = 2.5 L
- T₂ = 300 K
- V₂ = ?
- T₁ = 200 K
We input the data:
- 2.5 L * 300 K = V₂ * 200 K
And solve for V₂:
- V₂ = 3.75 L