👤

cheddar cheese cost 5.25$ per pound. which equation best represents y, the total cost of x pounds of cheddar cheese?


Best answer gets brainlist

Cheddar Cheese Cost 525 Per Pound Which Equation Best Represents Y The Total Cost Of X Pounds Of Cheddar Cheese Best Answer Gets Brainlist class=

Answer :

Answer:

D

Step-by-step explanation

u have to multiply 5.25 times the x( pounds) and you get y(totalcost )

y=5.25x

Yes that’s how you do it the answer is D.

Go Teaching: Other Questions