👤

Answer :

Answer:

$52

Step-by-step explanation:

Given data

Beth can buy T-shirts in packs of 5 for $5.55

Cost per shirt

=5.55/5

=$1.11

To buy 40 shirt

=1.11*40

=$44.4

In packs of 2 for $4.82

cost per shirt

=4.82/2

=$2.41

To buy 40 shirt

=2.41*40

=$96.4

Hence the best buy in packs of 5 for $5.55

and the cost per shirt is $1.11

He will save

=96.4-44.4

=$52