👤

Raj builds a side table in the shape of a cube. Each edge of the cube measures 30 inches. Raj wants to cover the top and four sides of the table with ceramic tiles. Each tile has an edge length of 5 inches. How many tiles will he need?


Raj will need tiles to cover the table.

Answer :

Answer:

Step-by-step explanation:

A(total) = 5 x [tex](30 in)^{2}[/tex] = 4500[tex]in^{2}[/tex]

A(tile) = [tex](5 in)^{2}[/tex] = 25

n = 4500/25 = 180

Raj will need 180 tiles.