👤

Dante bought 15 pounds of metal for $36. Which purchase would have the same cost per pound as Dante’s purchase?
A. 5 pounds of metal for $12
B. 6 pounds of metal for $15
C. 8 pounds of metal for $18
D. 9 pounds of metal for $21