Answer :
Well we know that a square has equal sides. So we multiply 4.6 to 4.6 to find the area which is 21.16 square meters. So now all that’s left if for us to do $2.50x21.16 square meters because it’s $2.50 per square meter. Jack will spend $52.90 on his garden.