Answer :
Answer:
mass of chlorine = 10.4 grams
Explanation:
Mass of the solution = 5.20 × 10⁶ g
ppm chlorine by mass = 2.00
Recall that:
[tex]ppm = \dfrac{mass \ of \ chorine \ gas (solute)}{ mass of the solution }\times 10^6[/tex]
[tex]2 = \dfrac{mass \ of \ chorine \ gas (solute)}{ 5.20\times 10^6}\times 10^6[/tex]
mass of chlorine = 5.20 × 2.0
mass of chlorine = 10.4 grams