Answer :
Answer:
m = 50 kg
Explanation:
The mass of the liquid water inside the cylinder can be given by the following formula:
[tex]\rho = \frac{m}{V}\\\\m = \rho V[/tex]
where,
m = mass of the liquid water inside the cylinder = ?
V = Volume of the liquid water inside the cylinder = 0.05 m³
ρ = Density of the liquid water = 1000 kg/m³
Therefore,
[tex]m = (1000\ kg/m^3)(0.05\ m^3)\\[/tex]
m = 50 kg