👤

Peter bought 5 pens and 8 pencils they cost him 13,25€. How much does one pencil and one Pen cost if the pencil 1,35€ cheaper than the pen​

Answer :

Step-by-step explanation:

pen=1.35 + pencil......1

5pen+8pencil=13.5 calculate this for pen

pen=13.5-8pencil/5.....2 combine equation 1$2

View image Kidistteshager21
View image Kidistteshager21

Go Teaching: Other Questions