👤

Emma manages the school store. She buys T-shirts
for $8.00 each and sells them for $14.80 each. Whạt
is the percent of the increase?

Answer :

Answer:

the price increases with 85%

Step-by-step explanation:

the increase of the price is 14,80 - 8,00 = 6,80

6,80/8,00 = 85/100 = 85 %

The answer to this question is 85%