👤

Answer :

Answer:

The company's expenses and sales will both total $2944 once they have sold 736 oz of links

Step-by-step explanation:

cost: y = 736 + 3x

revenue: y = 4x

y = y, so using substitution

4x = 3x + 736

x = 736

They will therefore need to sell 736 oz of links, and when plugging in 736 as x into both the equations:

y = 736 + 3(736) = 2944

y = 4(736) = 2944

Answer:

system of equations problem

View image Rishavbasista