👤

1. What is the wave speed of a wave that has a frequency of 100 Hz and a wavelength of 0.30 m?

30 m/s


2. What is the wave speed of a wave that has a frequency of 50 Hz and a wavelength of 0.10 m?

0.772m


3. What is the frequency of a wave that has a wave speed of 20 m/s and a wavelength of 0.50 m?

40 Hz


4. What is the frequency of a wave that has a wave speed of 80 m/s and a wavelength of 0.20 m?




5. What is the frequency of a wave that has a wave speed of 120 m/s and a wavelength of 0.40 m?




6. What is the wavelength of a sound wave that has a speed of 340 m/s and a frequency of 440 Hz?




7. What is the wavelength of a sound wave that has a speed of 340 m/s and a frequency of 880 Hz?




8. What is the wavelength of a sound wave that has a speed of 250 m/s and a frequency of 400 Hz?




9. What is the wave speed of a wave that has a frequency of 50 Hz and a wavelength of 2.0 m?




10. What is the wave speed of a wave that has a frequency of 100 Hz and a wavelength of 0.50 m?

Answer :

Answer:

1. v = 30 m/s

2. v = 5 m/s

3. f = 40 Hz

4. f = 400 Hz

5. f = 300 Hz

6. λ = 0.772 m

7. λ = 0.386 m

8. λ = 0.625 m

9. v = 100 m/s

10. v = 50 m/s

Explanation:

The relationship between frequency, wavelength, and speed of a wave is given by the following formula:

[tex]v = f\lambda[/tex]

where,

v = speed of wave

f = frequency of wave

λ = wavelength

1.

f = 100 Hz

λ = 0.3 m

Therefore,

v = (100 Hz)(0.3 m)

v = 30 m/s

2.

f = 50 Hz

λ = 0.1 m

v = (50 Hz)(0.1 m)

v = 5 m/s

3.

v = 20 m/s

λ = 0.5 m

[tex]f = \frac{v}{\lambda} = \frac{20\ m/s}{0.5\ m}[/tex]

f = 40 Hz

4.

v = 80 m/s

λ = 0.2 m

[tex]f = \frac{v}{\lambda}=\frac{80\ m/s}{0.2\ m}[/tex]

f = 400 Hz

5.

v = 120 m/s

λ = 0.4 m

[tex]f = \frac{v}{\lambda}=\frac{120\ m/s}{0.4\ m}[/tex]

f = 300 Hz

6.

v = 340 m/s

f = 440 Hz

[tex]\lambda = \frac{v}{f}=\frac{340\ m/s}{440\ Hz}\\[/tex]

λ = 0.772 m

7.

v = 340 m/s

f = 880 Hz

[tex]\lambda = \frac{v}{f}=\frac{340\ m/s}{880\ Hz}\\[/tex]

λ = 0.386 m

8.

v = 250 m/s

f = 400 Hz

[tex]\lambda = \frac{v}{f}=\frac{250\ m/s}{400\ Hz}\\[/tex]

λ = 0.625 m

9.

f = 50 Hz

λ = 2 m

v = (50 Hz)(2 m)

v = 100 m/s

10.

f = 100 Hz

λ = 0.5 m

v = (100 Hz)(0.5 m)

v = 50 m/s

Answer:

it B

Explanation:

I KNOW IT