👤

Answer :

Answer:

$36.60 more

Step-by-step explanation:

Hi, so in this problem, we will need to do a conversion or two!

We know that vanilla beans cost $600 per kilogram, however, you and I both bought the vanilla beans in grams.

The conversion for 1 kilogram into grams is that 1 kilogram = 1000 grams.

So, first we need to divide the price of the vanilla beans into grams.

To do that, we just need to divide 600 by 1000.

Once you've done that, we now know that vanilla beans cost $0.60 per gram, or 60 cents per gram.

Now, we need to find out how much we both payed individually.

To do that, we need to multiply 0.6 by both of the grams we bought.

0.6 x 70 = $42

0.6 x 9 = $5.4

Now, we just subtract the $5.4 (your value) from my value ($42)

You should get a final answer of $36.6 more

Hope this helps! :)