Answer :
Answer:
[tex]\boxed {\boxed {\sf 36 \ Newtons}}[/tex]
Explanation:
According to Newton's Second Law of Motion, force is the product of mass and acceleration.
[tex]F=m \times a[/tex]
The mass of the wagon is 12 kilograms and the acceleration is 3 meters per square second.
- m= 12 kg
- a= 3 m/s²
Substitute the values into the formula.
[tex]F= 12 \ kg \times 3 \ m/s^2[/tex]
Multiply.
[tex]F= 36 \ kg*m/s^2[/tex]
- 1 kilogram meter per square second ( 1 kg*m/s²) is equal to 1 Newton (N)
- Our answer of 36 kg*m/s² is equal to 36 N
[tex]F= 36 \ N[/tex]
The force required for the 12 kilogram wagon to accelerate at 3 meters per square second is 36 Newtons.