Answer :
Answer:
v = 16.98 km/s
Explanation:
Given that,
Distance, d = 4500 km
Time, t = 265 s
We need to find its average speed. The total distance covered divided by total time taken is called average speed of an object. So,
[tex]v=\dfrac{4500\ km}{265\ s}\\\\=16.98\ km/s[/tex]
So, the average speed is 16.98 km/s.