👤

6. An excited dog runs full-speed toward his owner who has just returned home from
school. If he runs north along their driveway for a distance of 45 m and takes 5.2 s to get
there, what is his average velocity?
Please answer in comments with work !!:)

Answer :

Answer:

v = 8.65 m/s

Explanation:

Given that,

Distance covered by the doge, d = 45 m

Time taken, t = 5.2 s

We need to find its average speed. The total distance covered divided by the total time taken is called the average speed of an object. So,

[tex]v=\dfrac{45\ m}{5.2\ s}\\\\=8.65\ m/s[/tex]

So, the average speed is 8.65 m/s.