Answer :
Answer:
400 L
Explanation:
As this problem deals with a dilution process, we can use the following formula:
- C₁V₁=C₂V₂
Where subscript 1 stands for the concentrated concentration and volume, while 2 stands for the diluted values. Meaning that in this case:
- C₁ = 10 M
- V₁ = 2 L
- C₂ = 0.05 M
- V₂ = ?
We input the data:
- 10 M * 2 L = 0.05 M * V₂
And solve for V₂:
- V₂ = 400 L