👤

Answer :

Step-by-step explanation:

Given that,

The height of the cone, h = 24 cm

The radius of the cone, r = 10 cm

The slant height of the cone is :

[tex]l=\sqrt{h^2+r^2} \\\\l=\sqrt{24^2+10^2} \\\\l=26\ cm[/tex]

The lateral area of the cone is given by :

[tex]A=\pi rl\\\\=3.14\times 10\times 26\\\\=816.4\ cm^2\approx 816\ cm^2[/tex]

The surface area of the cone is given by :

[tex]A=2\pi rh\\\\=2\times 3.14\times 10\times 24\\\\=1507.2 \approx 1507\ cm^2[/tex]

Go Teaching: Other Questions