Answer :
The slope of the hill on which the skier is accelerating is 24⁰.
The given parameters;
- mass of the skier, m = 75 kg
- final velocity, v = 12 m/s
- time of motion., t = 3 s
The acceleration of the skier is calculated as follows;
[tex]a = \frac{v}{t} \\\\a = \frac{12}{3} = 4 \ ms^2[/tex]
The net force on the skier is calculated as;
[tex]mgsin\theta - \mu_kF_n = ma\\\\mgsin\theta- 0 = ma\\\\gsin\theta = a\\\\sin\theta = \frac{a}{g} \\\\\theta = sin^{-1} (\frac{a}{g} )\\\\\theta = sin^{-1} (\frac{4}{9.8} )\\\\\theta = 24 \ ^0[/tex]
Thus, the slope of the hill on which the skier is accelerating is 24⁰.
Learn more here:https://brainly.com/question/21359795