Answer :
Answer:
-32ft/s
Step-by-step explanation:
Given the function of the height expressed as h(t) is –32t² – 16t + 9.
Rate of change in height is the velocity and expressed as;
v(t) = d(h(t))/dt = -64t - 16
at t = 1sec
v(1) = -64(1)- 16
v(1) = -80ft/s
at t = 1.5secs
v(1.5) = -64(1.5)- 16
v(1.5) = -96-16
v(1.5) = -112ft/s
The average rate of change in the height of the ball between 1 and 1.5 seconds = -112-(-80) = -112+80 = -32ft/s