Answer :
Answer:
- 2.5 s
- 15.125 ft
- 1.125 s
Step-by-step explanation:
The time and height of the highest point represent the vertex of the graph of the height equation. The positive zero of the equation represents the time the ball was no longer in the air.
__
These points are conveniently found from the vertex form of the equation.
h = -8(t² -9/4t) +5
h = -8(t² -9/4t +81/64) +5 +8(81/64)
h = -8(t -9/8)² +15 1/8 . . . . . . . . vertex is (9/8, 15 1/8)
__
Solving for the zeros, we find ...
0 = -8(t -9/8)² +15 1/8
121/64 = (t -9/8)² . . . . . . subtract 15 1/8, divide by -8
11/8 = t -9/8 . . . . . . . take the positive square root
t = 20/8 = 2.5 . . . . the time the ball hits the ground
__
1. The ball was in the air for 2.5 seconds
2. The ball got to a height of 15 1/8 feet
3. The ball was at its highest point 1.125 seconds after it was tossed.
