Answer :
Answer:
the jet could fly 2565 miles in 9 hours
the rate is hours:miles 1:285
Step-by-step explanation:
you do 570/2=285
then you multiply the answer by 9
Answer:
- The distance flown in 11 hours is 3135 miles.
- The rate of speed of the jet is 285 mph.
Step-by-step explanation:
Given: A jet travels 570 miles in 2 hours. 11 hours = ___
To find: At this rate, how far could the jet fly in 11 hours? What is the rate the speed of the jet?
Formula: Distance = rate × time. Speed = distance ÷ time.
Solution:
Part 1: The rate/speed of the jet:-
Use the formula to solve:
r (rate) × 2 (hours) = 570 (distance)
r =[tex]\frac{570}{2}[/tex]
r = 285 miles per hour
The rate of speed of the jet is 285 mph.
Part 2: How far the jet could fly in 11 hours:-
Then, to find out the distance flown in 11 hours;
285 (rate) × 11 (time) = d (distance)
285 × 11 = d
3135 = d
The distance flown in 11 hours is 3135 miles.