Answer :
Explanation:
[tex]from \: boyle's \: law \\ P _{1} V _{1} = P _{2} V _{2} \\ 35 \times 11.2 = 64 \times V _{2} \\ V _{2} = \frac{35 \times 11.2}{64} \\ V _{2} = 6.125 \: L[/tex]
The volume of the gas is 6.13 l if it is increased to a pressure of 64.0 mm Hg.
Boyle's Law
Boyle's law is a gas law which states that at constant temperature, the pressure of a given quantity of a gas varies inversely with its volume occupied by it.
According to the Boyle's Law:
PV = constant
Thus,
[tex]P_{1}V_{1} = P_{2} V_{2}[/tex]
where,
[tex]P_{1}[/tex] is the initial pressure
[tex]V_{1}[/tex] is the initial volume
[tex]P_{2}[/tex] is the final pressure
[tex]V_{2}[/tex] is the final volume
Now, put the values in above equation we get
[tex]P_{1} V_{1} = P_{2} V_{2}[/tex]
35.0 × 11.2 = 64.0 × [tex]V_{2}[/tex]
392 = 64.0 × [tex]V_{2}[/tex]
[tex]V_{2}[/tex] = [tex]\frac{392}{64}[/tex]
[tex]V_{2}[/tex] = 6.13 L
Thus, the volume of the gas is 6.13 l if it is increased to a pressure of 64.0 mm Hg.
Learn more on about the Boyle's Law here: https://brainly.com/question/1696010
#SPJ2