Answer :
Answer:
1.875 sec
Step-by-step explanation:
Let h(t) = 180
180 = -16t^2 - 2t + 240
16t^2 + 2t - 60 = 0
2(8t^2 + t - 30) = 0
2(t + 2)(8t - 15) = 0
t = -2 or t = 15/8= 1.875 sec
Note: time cannot be negative, so -2 is disregarded
The time is taken by the rock to reach the height of 180 feet is 1.875 sec
What is an equation?
It is defined as the relation between two variables, if we plot the graph of the linear equation we will get a straight line.
The solution will be:-
Let h(t) = 180
180 = -16t²- 2t + 240
16t² + 2t - 60 = 0
2(8t² + t - 30) = 0
2(t + 2)(8t - 15) = 0
t = -2 or t = 15/8= 1.875 sec
Therefore the time is taken by the rock to reach the height of 180 feet is 1.875 sec
To know more about equations follow
https://brainly.com/question/2972832
#SPJ2