Answer :
Answer:
$12
Step-by-step explanation:
Hi there!
What we know:
- Brooklyn bought 8 bags of dog food
- Brooklyn also used a $5 coupon
- The total was $91
Therefore, 8 × (cost of 1 bag) - 5 = 91
Form an equation with x as the cost of 1 bag of dog food:
8 × (cost of 1 bag) - 5 = 91
[tex]8x-5=91[/tex]
Add 5 to both sides
[tex]8x-5+5=91+5\\8x=96\\[/tex]
Divide both sides by 8
[tex]\frac{8x}{8} = \frac{96}{8} \\x=12[/tex]
Therefore, 1 bag of dog food costs $12.
I hope this helps!