👤

A student buys 10 notebooks and 10 pencils at the school store. Each notebook cost $2. The total cost is $30. Which equation can be used to find the cost, p, of each pencil?

Answer :

p=1

work: 2x10=20
30-20=10
10/10=1
1x10=10
10+20=30