Answer :
Answer:
6 pounds of ground beef cost $15.
Step-by-step explanation:
[tex]\frac{6}{10} :\frac{y}{25}[/tex]
10 × y = 6 × 25
10y = 150
10y ÷ 10 = 150 ÷ 10
y = 15
Answer:
6 pounds of ground beef cost $15.
Step-by-step explanation:
[tex]\frac{6}{10} :\frac{y}{25}[/tex]
10 × y = 6 × 25
10y = 150
10y ÷ 10 = 150 ÷ 10
y = 15