👤

Answer :

Answer:

Fx = 35.36 N

Fy = 35.36 N

Explanation:

From the question,

The X component of the force is

Fx = Fcos∅.................. Equation 1

Where Fx = X component of the force, F = Force, ∅ = Angle to the horizontal.

Give: F = 50 N, ∅ = 45°

Substitute into equation 1

Fx = 50(cos45°)

Fx = 50(0.7071)

Fx = 35.36 N

Similarly,

For Y component

Fy = Fsin∅

Where F y = Y component

Fy = 50(sin45°)

Fy = 50(0.7071)

Fy = 35.36 N