Answer :
Answer:
v = 771.75 mile / h
Explanation:
The speed of sound is v = 343 m / s at T= 20C
the transformation ratios are
1 mile = 1600 m
1 h = 3600 s
Let's reduce
v = 343 m / s (1 mile / 1600 m) (3600 s / 1 h)
v = 771.75 mile / h
Answer:
v = 771.75 mile / h
Explanation:
The speed of sound is v = 343 m / s at T= 20C
the transformation ratios are
1 mile = 1600 m
1 h = 3600 s
Let's reduce
v = 343 m / s (1 mile / 1600 m) (3600 s / 1 h)
v = 771.75 mile / h