Answer :
The equation is as follows:
He paid $1.94 for oranges and bought 24 pack juice bottle the total is $43.22.
Let x be the the amount for each bottle of juice.
24x + 1.94 = 43.22
24x = 43.22 - 1.94
24x = 41.28
24x/24 = 41.28/24
x = 1.72
Therefore each bottle of juice costs $1.72
He paid $1.94 for oranges and bought 24 pack juice bottle the total is $43.22.
Let x be the the amount for each bottle of juice.
24x + 1.94 = 43.22
24x = 43.22 - 1.94
24x = 41.28
24x/24 = 41.28/24
x = 1.72
Therefore each bottle of juice costs $1.72