Answer :
Answer:
7.5 m
Step-by-step explanation:
circumference = 360/72 × 3π = 15π
so the radius of the circle =
15π / 2π = 7.5 m
Answer:
7.5 m
Step-by-step explanation:
circumference = 360/72 × 3π = 15π
so the radius of the circle =
15π / 2π = 7.5 m