Answer :
Answer:
28Nm
Explanation:
Torque is expressed as the prduct of force and radius
Given
Force = 140N
radius = 0.20m
Torque = 140 * 0.2
Torque = 140 * 1/5
Torque = 28Nm
Hence the amouunt of torque applied is 28Nm
Answer:
28Nm
Explanation:
Torque is expressed as the prduct of force and radius
Given
Force = 140N
radius = 0.20m
Torque = 140 * 0.2
Torque = 140 * 1/5
Torque = 28Nm
Hence the amouunt of torque applied is 28Nm