👤

Answer :

Answer:

Peanut butter A is the better buy,

Step-by-step explanation:

To compare them directly, we can find the price per ounce for each peanut butter.

Peanut butter A has 12 ounces and costs $6, thus, each ounce is [tex]\frac{6}{12}=\$0.50[/tex]

Peanut butter B has 32 ounces and costs $18, thus, each once is [tex]\frac{18}{32}\approx\$0.56[/tex]

Therefore, Peanut butter A is the better buy.