👤

Answer :

Answer:

26.17 cm²

Step-by-step explanation:

Applying,

A = πr²∅/360................. Equation 1

Where A = Area of the sector, r = radius of the circle the sector was formed from, ∅ = angle subtends by the sector at the center of the circle , π = pie.

From the question,

Given: r = 5 cm, ∅ = 120°, π = 3.14

Substitute these values into equation 1

A = 3.14(5²)(120)/360

A = 26.17 cm²

Hence the area of the sector is 26.17 cm²