👤

Answer :

Answer:

The coordinates of the P' point are (-17.3,-10).

Step-by-step explanation:

We can use the components of the vector from 0 to P point. We know that the diameter is 40 meters, so the magnitude of the vector will be 20 m.

Now, the angle from the negative x-direction to the vector is 210°-180° = 30°.

The x-component of the vector will be:

[tex]V_{x}=-Vcos(30)[/tex]

[tex]V_{x}=-20cos(30)=-17.32\: m[/tex]

It is negative because the component is in the negative x-direction.

The y-component of the vector will be:

[tex]V_{y}=-Vsin(30)[/tex]

[tex]V_{y}=-20sin(30)=-10\: m[/tex]

It is negative too because the component is in the negative y-direction.

Therefore, the coordinates of the P' point are P'(-17.3,-10)

I hope it helps you!

Go Teaching: Other Questions